Raport z badań przesiewowych i obserwacji logopedycznych
wykonanych we wrześniu 2019 roku
w Szkole Podstawowej nr 2 w Biskupcu
Cel badania:
- celem logopedycznego badania przesiewowego oraz obserwacji logopedycznych była ocena stanu wymowy uczniów podejmujących naukę w szkole podstawowej (oddział „0” oraz klasy Ia i I b) oraz kontynuujących ją w klasach starszych. Na podstawie orzeczeń, opinii i diagnozy logopedycznej uczniowie są kwalifikowani na zajęcia logopedyczne w szkole.
Termin badania i metodologia:
W miesiącu wrześniu odbyły się w szkole obserwacje i przesiewowe badania logopedyczne.
Badaniem objęto dzieci uczęszczające do Szkoły Podstawowej nr 2 w Biskupcu:
Narzędziem badawczym był kwestionariusz obrazkowy badania mowy Genowefy Demelowej.
Przebadanych zostało 61 dzieci. W przypadku 35 stwierdzono wadę wymowy.
Na zajęcia w szkole zakwalifikowano:
Oddział „0” – 9 osób,
Kl. I a- 8 osób,
Kl. I b – 12osób,
Z przebadanych indywidualnie wyłoniła się grupa 26 osób z wadami wymowy.
Na zajęcia zakwalifikowano:
Kl. II a- 5 osób,
Kl. II b – 5 osób,
Kl. III a – 4 osoby,
Kl. III b – 4 osoby.
Wychowawcy otrzymali informację o wynikach diagnozy wraz z sugestiami logopedy i listą dzieci zakwalifikowanych na terapię oraz zgody do podpisania przez rodziców/opiekunów na uczęszczanie dziecka na zajęcia logopedyczne w szkole.
Szczegółowe wyniki przesiewowego badania wymowy uczniów poszczególnych klas rodzice mogą omówić indywidualnie na spotkaniu z logopedą – termin konsultacji z rodzicami: wtorek 8.55 – 9.40.
Terapia
W Szkole Podstawowej nr 2 terapia logopedyczna będzie się odbywała indywidualnie lub w grupach do 4 osób. Na zajęcia w pierwszej kolejności przyjmowane są zgodnie z Regulaminem rekrutacji i uczęszczania na terapię logopedyczną dzieci posiadające skierowanie na zajęcia logopedyczne w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej zawarte w orzeczeniu lub opinii.
Na podstawie orzeczeń i opinii na terapię zakwalifikowano 26 osób, natomiast łącznie na zajęcia logopedyczne będzie uczęszczało 68 osób.
Informacje dodatkowe
W przypadku braku zgody rodzica na uczestnictwo dziecka w terapii logopedycznej lub jej zakończenia zajęcia rozpoczną następne oczekujące na liście dzieci – w zależności od potrzeby związanej z jakością wady wymowy. Terapia będzie polegała głównie na usprawnianiu narządów artykulacyjnych, poznawaniu prawidłowego wzorcu wymowy, udzielaniu rad i wskazówek do ćwiczeń rodzicom.