Charakterystyczne zjawiska/zachowania dla okresu dojrzewania:
Czego nastolatek potrzebuje od rodziców?
Jak porozmawiać z nastolatkiem?
Ważne elementy rozmowy to słuchanie i mówienie. Oba wpływają na jakość kontaktu, poczucie zrozumienia, szacunku. Słuchanie jest kluczowe, jeżeli zależy nam na tym , żeby nasze dziecko współpracowało z nami.
Jak słuchać?
Aby nastolatek czuł się zrozumiany, szanowany i wysłuchany należy aktywnie go słuchać, to znaczy:
Jak mówić?
Komunikaty „ja” służą wyrażaniu swoich emocji, odczuć w związku z jakąś sytuacją, a także są przydatne w prezentowaniu swoich oczekiwań co do tej sytuacji.
Elementy komunikatu „ja:
„Kiedy ty (opisz zachowanie), ja (określ uczucie), ponieważ (wyraź i nazwij potrzebę). Chciałabym/Chciałbym (konkretna prośba).”
Przykład:
„ Kiedy mówisz, że po powrocie ze szkoły będziesz się uczył/a, a tego nie robisz czuję się oszukany ponieważ chcę wiedzieć, że to co sobie obiecujemy jest dla obu stron wiążące. Chcę żebyś zrobił/a to co sam zadeklarowałeś/aś”.
„Jestem zła, kiedy przychodzę do domu po pracy i widzę brudne naczynia porozstawiane po kątach. Umawiałyśmy się, że będziesz dbał/a o to, żeby włączyć zmywarkę, zanim wrócę z pracy. Oczekuję, że następnym razem jak wrócę , naczynia będą pozbierane. Kiedy wracam i jest brudno w kuchni, nie mam ochoty szykować dla nas obiadu.”
Stosowanie tego rodzaju komunikatów pozwala uniknąć konfliktów. Mówimy o sobie, o swoich uczuciach w odniesieniu do konkretnej sytuacji. Przechodzimy od oceniania i zrzucania winy na drugą osobę do wyrażania swoich uczuć i oczekiwań.
Ważne!
Istnieją fałszywe komunikaty „ja”, które pozornie odnoszą się do uczuć, a są ocenami (np. „Czuję, że w ogóle się nie starasz”, „Czuję, że ci na mnie nie zależy”) Te zdania dzięki użyciu słowa „czuję” sprawiają wrażenie , że opisano w nich emocje, a tak naprawdę to oceny i interpretacje zachowania drugiej osoby.
Pochwała opisowa
Ważne jest, by docenić starania nastolatka, zauważyć, że poza buntem, niezadowoleniem młody człowiek wykonuje pewne swoje obowiązki. Warto to dostrzec i głośno o tym powiedzieć, nawet jeżeli są to zwykłe codzienne czynności. Ważne, by młody człowiek miał komunikat, że widzimy i dostrzegamy też pozytywne działania (a nie tylko skupiamy się na tym co złe). W tym celu proponujemy zastosować pochwałę opisową. Ma ona tę zaletę, że nie ocenia, nie nadaje etykietek, nie odnosi się do charakteru nastolatka. Odnosi się do konkretnej sytuacji i niesie informację o tym, jakie zachowanie jest pożądane.
Pochwała opisowa składa się z dwóch elementów:
- opisu tego, co widzisz (np. „Widzę poukładane książki na półkach…”)
- nazwania swoich emocji w związku z powyższą sytuacją (np. „Przyjemnie jest wejść do twojego pokoju”.
Ważne!
Pochwała traci swoją moc gdy używasz słów: „ale”, „no nareszcie”, „w końcu”, „Jak chcesz to potrafisz”, „szkoda tylko, że”.
Należy unikać:
Świat dorosłego a świat nastolatka
W komunikacji ważne jest, by zdawać sobie sprawę, że rozmówca nie musi podzielać naszego punktu widzenia, ,że pewne rzeczy możemy widzieć odmiennie. Tak często dzieje się w relacji rodzic – dziecko. Oczekujemy, że nastolatek powinien wiedzieć, że coś jest istotne albo powinien przyjąć naszą argumentację.
Co robić?
- gdy jesteś zdenerwowany/a przerwij rozmowę, ale poinformuj dlaczego to robisz. („Jestem bardzo zdenerwowana, potrzebuję czasu by się uspokoić. Do rozmowy wrócimy wieczorem”.
- gdy nie masz w danym momencie czasu, sprawdź na ile ważna jest sprawa i gdy to możliwe zaproponuj dogodny termin rozmowy (nie może być zbyt odległy).
Materiał został przygotowany w oparciu o broszurę „Nastolatek czyli kto?” opracowaną przez Stowarzyszenie Praktyków Profilaktyki Społecznej ze środków Miasta Gdańska w ramach realizacji zadań Narodowego Programu Zdrowia.
Autorzy:
Joanna Czechowska, Anna Jarząbek, Dorota Zyskowska (Stowarzyszenie Praktyków Profilaktyki Społecznej);
Zespół merytoryczny Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień.
Broszurę tę otrzymali Rodzice uczestniczący 27.11.2018 r. w wywiadówce profilaktycznej na temat „Narkotyki – wiem więcej” zorganizowanej w Szkole Podstawowej nr 2 w Biskupcu.