Nawigacja

 • Żywa lekcja historii

  Żywa lekcja historii

  7 lutego 2020 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w „żywych lekcjach historii” przeprowadzonych przez grupę rekonstrukcyjną z Gniewu. Tematem spotkania była „Wojna obronna 1939 roku”.

  Zajęcia przeprowadzone były dla trzech grup wiekowych – klas 0-3, 4-7 oraz 8.

  Każda z przeprowadzonych lekcji była barwną opowieścią połączoną z dawką wiedzy historycznej podanej w odpowiedniej do wieku słuchaczy formie. Uczniowie mieli okazję zdobyć lub powtórzyć wiedzę historyczną dotyczącą „wojny obronnej 1939 roku”. Prowadzący  przedstawił sytuację Polski przed wybuchem II wojny światowej oraz pierwsze tygodnie walki Polaków z okupantem. Szczególną uwagę zwrócił na postać majora Henryka Dobrzańskiego, który nazywany przez Niemców „Szalonym Majorem” budził postrach w oddziałach wojsk niemieckich oraz  przypomniał zasługi legendarnego dowódcy.

  Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję „przenieść się w czasie” i wczuć w klimat minionych lat zakładając mundur wojskowy, czy też oglądając replikę broni używanej podczas II wojny światowej.

  Ważnym punktem lekcji był moment, kiedy jedna z uczennic została ubrana w  tzw. „pasiak”, czyli ubiór więźnia nazistowskich obozów koncentracyjnych. Prowadzący wyjaśnił kto i dlaczego miał obowiązek noszenia takiego ubioru, czym były obozy i jak wyglądało życie więźniów.
   

  To była bardzo interesująca lekcja historii podana w nieco innej formie.

 • Zmiana planu.

  Uwaga! Nastąpiła niewielka zmiana planu - proszę się zapoznać. Nowy plan lekcji obowiązuje od poniedziałku 17.02.2020r.

 • Spotkanie członków RR

   Spotkanie członków Rady Rodziców odbędzie się we wtorek 11.02.2020r. o godz. 16.30 w sali nr 16.

  Przewodnicząca Rady Rodziców -S.Iwańska

 • II miejsce Aleksandry Aszkiełowicz w Ogólnopolskim Konkursie Literackim

  25 stycznia- Inna Meshkorez  -  jury ogólnopolskiego konkursu literackiego na recenzję filmu „Złączyć się z Narodem” przyznało Aleksandrze Aszkiełowicz drugą nagrodę- smartphon. Konkurs został ogłoszony w ramach Kampanii Społecznej „Złączyć się z Narodem”, która ma na celu pomoc naszym Rodakom w powrocie do Ojczyzny. Uczniowie naszej szkoły  obejrzeli film o Polakach deportowanych do Kazachstanu i pisali recenzję, która  następnie została przesłana na adres Repatrianci .pl.  Praca została napisana pod kierunkiem p. Urszuli Radomskiej

   

  Recenzja filmu „Złączyć się z Narodem”

              Po zobaczeniu filmu „Złączyć się z Narodem” przez długi czas myślałam o ludziach ukazanych w nim i warunkach, w których są zmuszeni żyć. Obejrzenie tego dokumentu pomogło mi zrozumieć, że nawet w naszym kraju istnieją osoby w takiej sytuacji i nie zawsze otrzymują pomoc, na jaką zasługują.

              Reżyserem filmu jest Jerzy Szkamruk. Nadając tytuł, zainspirował się hymnem Polski. Może mówić o ludziach, którzy byli deportowani ze swoich wsi i miast brudnymi wagonami do miejsca, którego nie znali. Musieli się przyzwyczaić do nowego języka, kultury, surowego klimatu. Otaczały ich same puste, smutne stepy, pewnie idealnie odzwierciedlające ich samopoczucie w tamtej chwili.

              Produkcja rozpoczyna się śpiewem dziewczynki, stojącej w śniegu z lalką w rękach. Wiersz, który nuci, mówi o zesłańcach marzących o Polsce, jawiącej się jako lepszy kraj, baśniowa, utracona na zawsze kraina.

              Zaraz po tym, jak dziewczynka znika z ekranu, widać scenę wywózki. Nie wiedziałam, co będzie się działo z ludźmi, którzy się w niej pojawili, dopóki nie zobaczyłam wagonów.

              Większość osób, z którymi przeprowadzono wywiady, było przyzwyczajonych
  do mieszkania w Kazachstanie. Niektórzy nie chcieli wracać do swojej ojczyzny ze względu na podeszły wiek – na przykład babcia Lusia. Przy rozmowie z nią dowiedziałam się wielu rzeczy o jej życiu, między innymi tego, że ze wszystkich rzeczy najbardziej ceniła książeczkę do nabożeństw oraz elementarz, ponieważ były napisane w całości po polsku. Z ich pomocą nauczyła czytać swoją wnuczkę, która podczas udzielania wywiadu mieszkała już w Polsce. Uczyła się i pracowała na swoje utrzymanie, a pieniędzy ledwo starczało jej na jedzenie.

              W filmie pojawiło się także małżeństwo, które po raz pierwszy od długiego czasu spotkało się ze swoimi córkami w Polsce. Otrzymali wygodne mieszkanie i z początku wydawali się szczęśliwi. W jednym z ujęć widzimy, jak tęsknie spoglądają przez okno.
  W ojczystym kraju nie mieli znajomych. Ich rozmowy z ludźmi zaczynały się i kończyły
  na zwyczajowym „dzień dobry”. W Kazachstanie zawsze mieli przyjaciół, którym mogli się zwierzyć ze swoich problemów, na wyciągnięcie ręki,.

              Koniec dokumentu bardzo mnie poruszył. Babcia Lusia, którą zdążyłam polubić najbardziej ze wszystkich przedstawionych osób, odeszła. Pragnęła być pochowana
  na cmentarzu w Polsce, żeby wnuczka mogła o niej pamiętać zapalając świeczkę na jej grobie. Umarła na dwa miesiące przed wymarzonym wyjazdem do kraju przodków.

              Polecam ten film, szczególnie osobom w moim wieku. Ocali on wiele historii ludzkich od zapomnienia.

 • I miejsce Nikoli Smułek w konkursie literackim

  20 stycznia członkowie komisji w składzie: Małgorzata Hochleitner (Kuratorium Oświaty), Urszula Dyl-Nadolna (Lasy Państwowe), Magdalena Świtalska (Szkoła Podstawowa
  w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie), ks. Paweł Rabczyński (Wydział Teologii UWM
  w Olsztynie), Ewelina M. Mączka (Wydział Teologii UWM w Olsztynie) – przyznali pierwsze miejsce Nikoli Smułek w konkursie literackim dla dzieci i młodzieży
  pt. „Powietrze = dobro wspólne. Inspirowane encykliką Laudato Si` z okazji 40 –tej rocznicy ogłoszenia przez św. Jana Pawła II św. Franciszka z Asyżu patronem ekologów”. Organizatorem konkursu był Uniwersytet Warmińsko- Mazurski w Olsztynie- Wydział Teologii.

  Nikola Smułek napisała „List do Ludzi”, w którym odniosła się do nauczania papieża Franciszka o ekologii oraz do Hymnu św. Franciszka „Laudato Si”. Patronat honorowy
  nad konkursem objęli: Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty, Arcybiskup Metropolita Warmiński, Lasy Państwowe, Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska.

  Uczennicę przygotowała p. Urszula Radomska

   

  Biskupiec,11.12.19r.

   

  Drodzy Ludzie ze wszystkich stron świata!

   

  Chciałabym opowiedzieć Wam o bardzo ważnej sprawie, dotyczącej naszej planety w obecnej chwili. Sprawie, która jest wynikiem naszych działań i dotyczy nas ludzi i wszystkich stworzeń wokół, wszystkich dzieł Boga. Jest to sytuacja, która powinna być dużo częściej poruszana, niż jest obecnie. Musimy to zmienić, musimy zacząć głośno mówić, że nasza Matka- Ziemia ginie.

  Od wielu lat eksploatujemy każde z dóbr ziemi, które stworzył dla nas Bóg. Niszczymy Naturę, inne stworzenia i siebie nawzajem poprzez wyrządzanie Ziemi szkód, bez żadnych wyrzutów sumienia. Nasza bezmyślność, brak refleksji czy zastanowienia się
  nad konsekwencjami szkodliwych działań powodują, że zbliżamy się do katastrofy ekologicznej, głównie poprzez rabunkową gospodarkę, przemysł, który ma na celu jak najwyższy zysk. Człowiek myśli tylko o własnych korzyściach, użyciu, zapomina
  o niezwykle ważnym aspekcie w rozwoju społeczeństw - moralności, zarówno całego społeczeństwa, jak i poszczególnych jednostek.

  Przecież sam Bóg powierzył nam ten świat - dlaczego ignorujemy jego dobro i los, który spotyka naszą planetę? Obecny stan Ziemi zagraża również samemu życiu ludzkiemu- też darowanemu przez Boga. Największym wrogiem jest ignorancja ludzi wobec tych faktów. Potrzeba zmian w każdym obszarze życia, musimy zwrócić uwagę na przyrodę i inne Stworzenia Boże wokół nas - nie tylko koncentrować się na sobie i własnych przyjemnościach. Potrzebujemy balansu pomiędzy wszystkimi aspektami egzystencji tej planety, scalenia wszystkich naszych zasad w ten sposób, aby współgrały one
  ze środowiskiem wokół nas, żeby były w stanie tworzyć wspólną całość i żeby były kierowane jedną główną prawdą - Bogiem. Człowiek jest przede wszystkim częścią natury, środowiska, jest bratem, któremu powierzono pieczę nad całym światem.

  Bóg uczynił świat różnorodnym, żebyśmy my właśnie mogli z różnorodnością współpracować i zachwycać się nią, gdyż jest częścią całego planu Bożego. Pan chce współzależności mieszkańców Ziemi od siebie, gdyż uzupełniamy się nawzajem i nie możemy żyć w oderwaniu od naszych braci mniejszych.

  Bóg jest we wszystkim, co istnieje, więc uwielbiajmy Pana za wszystko, co stworzył -
  za słońce i ciemność, za wodę i ogień, za wszystkie zmiany, reguły i zasady w naturze. Tak jak św. Franciszek z Asyżu w swoim hymnie: „Pochwalony bądź, Panie,…”.  Nie niszczmy ich naszą ignorancją - zatroszczmy się o kreacje Boga, zarówno o naturę, jaki i o siebie samych.

  Z wyrazami szacunku, Nikola Smułek

   

 • Sprawozdanie z konkursu plastycznego

  Sprawozdanie z konkursu plastycznego

  Przedmiotem konkursu było wykonanie plakatu na dany temat. Do komisji wpłynęło ogółem 75 prac z klas 0-VIII,  w tym 0-3 -26 prac, 4-6 -32 i klasy 7-8 – 16 .

  Komisja w składzie : Agnieszka Łokuciejewska-dyrektor szkoły

                                      Joanna Kaliszuk- nauczyciel plastyki i biologii

                                      Dorota Didjurgeit- nauczyciel klas I-III, terapeuta SI

                                      Romualda Harhaj – nauczyciel matematyki

                                      Ewa Andrzejewska – pracownik obsługi

  nagrodziła następujące prace:

  W kategorii  0-3:

  1. Maria Kędzierska 3a
  2. Zosia Nowikowska 3a
  3. Lena Borowska 3b
  4. Michał Więcek 2a
  5. Wiktoria Mucha 2a
  6. Wiktor Młynarski 2a
  7. Michalina Meler 2a

  Prace wyróżnione w kategorii 0-3:

  1. Anna Tomczyk 2b
  2. Mateusz Furmańczyk 3a
  3. Tomasz Skoczeń 3a
  4. Szymon Kulwicki 3a
  5. Kasia Repshlager 3a
  6. Kacper Archacki 3a
  7. Szymon Kubarewicz 3b
  8. Kuba Miszczak 3b
  9. Aniela Kruk 3b
  10. Matylda Derbin 3b
  11. Jeremiasz Gadomski 3b
  12. Kaliszewski Konrad 3b
  13. Ania Salabura 3b
  14. Laura Wójcik 3b
  15. Dawid Kasprzak 2a
  16. Piotr Borowski 2a
  17. Sebastian Chmielewski 2a
  18. Maja Wróbel 2a
  19. Igor Hubacz 1a

  W kategorii klas 4-6 nagrodzono:

  1. Dawid Topczewski 5a
  2. Lena Surotkowicz 5a
  3. Oliwia Kęszczyk 5a
  4. Oliwer Cygan 5a
  5. Artur Gąska 4a
  6. Gabriela Sokół 6b
  7. Mateusz Watros 6c
  8. Julia Czeczeniuk 5c

  Prace wyróżnione:

  1. Karol Wierzbicki 6c
  2. Paulina Pawłowska 6c
  3. Jakub Samelski 6c
  4. Jaśkiewicz Wiktor 6c
  5. Damian Przystupa 6c
  6. Kornel Włodarczyk 6b
  7. Mateusz Konstanciuk 6b
  8. Kasia Dziewulska 6b
  9. Gosia Polewaczyk 6b
  10. Kamil Talarek 6b
  11. Ola Lipińska 6a
  12. Wiktor Kopeć 6b
  13. Weronika Głoskowska 6a
  14. Bartek Lipiński 6a
  15. Gabryś Lubera 5a
  16. Karolina Więcek 5a
  17. Emilia Chrzon 5a
  18. Jakub Radomski 5a
  19. Klaudia Węgielewska 5b
  20. Oliwia Ryś 5c
  21. Alicja Maciejowska 4aLuiza Jeziorek 4a
  22. Oliwia Drężek 4a

  W kategorii klas 7-8 nagrodzeni zostali :

  1. Michalina Turkoć 8c
  2. Arek Gwiazda 7b
  3. Magda Skaradzińska 7b
  4. Marek Kaliszuk 7b
  5. Laura Czobot  8c

  Prace wyróżnione :

  1. Michał Mańkowski 7a
  2. Wiktoria Okorska 7a
  3. Mateusz Rarak 7a
  4. Mateusz Skoczeń 7b
  5. Maja Staniszewska 7b
  6.  Weronika Kulesz8c
  7. Zuzia Szot 7b
  8. Kornelia Szulc 7b
  9. Antek Kamiński 7b
  10. Natalia Szeremiota 7b
  11. Julia Wróbel 7b

  Za udział w konkursie wszystkim uczniom i ich wychowawcom oraz rodzicom serdecznie dziękujemy!

 • Plan lekcji

  Aktualny plan lekcji został już zamieszczony. Plan obowiązuje od 3.02.2020r.

 • Ferie zimowe

  Ferie zimowe 20 stycznia - 2 lutego 2020 r.

  Udanego i bezpiecznego wypoczynku!

 • Zaproszenie

 • Pomoc dla Australii

  Pomoc dla Australii

  "Jak pomóc Australii" to w ostatnim czasie jedna z częściej wyszukiwanych fraz w internecie. Członkowie Samorządu Uczniowskiego znaleźli odpowiedź na to pytanie. 16 stycznia zorganizowali kiermasz słodkości. Nauczyciele i uczniowie chętnie wsparli akcje – dostarczali ciasta, babeczki i inne smakołyki. Na przerwach tłum osób „dorzucał się” do zbiórki symbolicznie otrzymując np. kawałek pysznego ciasta.

  Udało się nam uzbierać 920 złotych!

  Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nasz pomysł. To nasz wspólny sukces :)

   

  Samorząd uczniowski z opiekunami

 • Święto kapelusza

  Święto kapelusza

  „Pod starym kapeluszem kryje się często dobra głowa” - przysłowie polskie. 

  15 stycznia obchodziliśmy Święto Kapelusza.  W ten dzień uczniowie nosili swoje kapelusze – może to kapelusz mamy, dziadka, a może kapelusz przywieziony z odległego kraju? W ten wyjątkowo kolorowy dzień wyłoniliśmy najbardziej „kapeluszową” klasę!

  W kategorii I-III – klasa I b

  W kategorii IV-VIII – klasy 6c i 8c

  Gratulujemy!

  Samorząd uczniowski z opiekunami

 • Etap wojewódzki konkursów przedmiotowych

  Uczniowie zakwalifikowani do etapu wojewódzkiego konkursów przedmiotowych w roku szkolnym 2019/2020:

  Język polski – Aleksandra Aszkiełowicz, Oliwia Głoskowska, Nikola Smułek, Michalina Turkoć (opiekun U. Radomska).

  Język angielski -  Paweł Kowalczyk, Malwina Paszkowska, Nikola Smułek (opiekun M. Pawłowska).

  Język rosyjski – Oleksandr Nihalchuk (opiekun G. Wojczuk)

  Język niemiecki – Angelika Chrzon, Paulina Markowska (opiekun M. Szczyglak).

   

  Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów na etapie wojewódzkim.

 • Uwaga! Zmiana godzin dowozów!

  W zakładce DO RODZICÓW zostały zamieszczane nowe rozkłady jazdy autobusów szkolnych na trasie nr 1 i nr 3. Prosimy o zapoznanie się z aktualnym rozkładem.

 • Zebrania.

  Zebrania podsumowujące I środrocze dla klas 1 -7 odbędą się w najbliższą środę 15.01.2020r. o godz. 17.00.

  Zebrania z rodzicami uczniów klas 8 odbędą się po feriach zimowych.

 • BohaterON - podziękowania


 • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

  12 stycznia po raz 28 zagra Wielka Orkiestra Światecznej Pomocy. Zachęcamy do wzięcia udziału w tej ogólnopolskiej akcji - już od samego rana będziecie mogli spotkać naszych wolontariuszy kwestujących na ulicach Biskupca, na Placu Wolności będzie można zamienić kilometry na złotówki (zapisy do 10.30 - wymagana podpisana zgoda dostępna u nauczycieli wych. fizycznego w naszej szkole oraz u organizatorów w niedzielę), a od godziny 15 w hali sportowej na terenie byłej jednostki wojskowej rozpoczną się występy i aukcje, loterie, licytacje, sklepiki, kawiarenka ze słodkimi ciastami i inne atrakcje.
  Serdecznie zapraszamy!

   

 • Dzień Wolontariusza

  Dzień Wolontariusza

  5 grudnia odbywał się Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji uczniowie z kółka teatralnego odegrali przedstawienie, aby uczcić ten dzień. Przedstawienie opowiadało o dwóch dziewczynach (Julce i Alicji). Dla Alicji bycie wolontariuszem było bez sensu, a Julka była wolontariuszką w hospicjum. Sytuacja potoczyła się tak, że Alicja wylądowała w szpitalu, a Julka ją odwiedzała i się zaprzyjaźniły.  Uczniowie słuchali i oglądali przedstawienie z ciekawością. Dowiedzieli się, że trzeba pomagać innym i szanować każdego. Przedstawienie zostało urozmaicone piosenkami w wykonaniu kółka teatralnego.

  Karolina Gąbka, Julia Kubat 8a

 • Rzeczy pozostawione

  Rzeczy pozostawione

  Prosimy o odbiór pozostawionych elementów garderoby oraz blaszek, które zostały po Jarmarku Świątecznym. Rzeczy, które nie znajdą swoich właścicieli, zostaną bezpowrotnie uprzątnięte.

 • I miejsce w gminnym konkursie na Kartę Świąteczną - „Boże Narodzenie 2019”

  21 grudnia wychowawca klasy 5b p. Urszula Radomska na Jarmarku Świątecznym w Biskupcu odebrała nagrodę dla klasy za zajęcie I miejsca w gminnym konkursie na Kartę Świąteczną „Boże Narodzenie 2019”. Był to bon na 200 zł do wykorzystania przez klasę w celach rekreacyjno- kulturalnych. Kartę Świąteczną pomogła wykonać pani Justyna Rekita- Czystiakow- mama Oliwiera Chorążewicza z klasy 5b. Życzenia pomogła ułożyć pani Urszula Radomska. Wspólny wysiłek się opłacił.

 • Jasełka szkolne

  Jasełka szkolne

  20 grudnia w naszej szkole odbył się apel świąteczny. Uczniowie klas (3b, 5b,8a, b,c)  przedstawili historię narodzin Jezusa. Sala gimnastyczna, dzięki świątecznej dekoracji przedstawiającej grudniową noc,  przeistoczyła się w teatr. Na scenie można było zobaczyć Maryję i Józefa szukających bezskutecznie gospody w Betlejem. Mieszkańcy miasteczka pod wpływem złych mocy zamknęli swoje serca na innych ludzi i Pan Jezus musiał narodzić się w stajni. Uczniowie zaśpiewali kolędy i pastorałki, które stworzyły niezapomniany nastrój. Do stajenki wkrótce po aniołach dotarli pasterze (uczniowie klasy 3) prowadzeni przez Gwiazdę Betlejemską ( Olgę Sierutę) i pastorałkę: „Do stajenki”. Przynieśli Panu w darze piękną piosenkę. Maryja (Weronika Kisiel) i Oliwia Głoskowska zaśpiewały Dzieciątku „Maleńką miłość”, a święty Józef (Olek Brunkal) asystował i pilnował Bożej Dzieciny. Na koniec przybyli kolędnicy (uczniowie 5b) z inscenizacją Herodów. Śmierć ( Karolina Grzegulska) ścięła kosą  okrutnego króla Heroda (Kajtek Szczypiński), a diabły porwały go do piekła. Kolędnicy oddali pokłon Zbawicielowi śpiewając pastorałkę: „On jest królem”. Na koniec wszyscy występujący wraz z publicznością wykonali świąteczną piosenkę: „Leć kolędo w świat”.

  Następnie publiczność została poproszona o włączenie się do wspólnego śpiewania kolęd, których słowa  pojawiły się na ekranie. Uczniom i nauczycielom udzielił się świąteczny, magiczny nastrój i radość, którą okazywali śpiewają i tańcząc.

  Apel przygotowały panie: Urszula Radomska,  Anna Mikołajczak i Agnieszka Didjurgeit. W powstaniu dekoracji wzięli udział chętni wychowawcy klas wraz z uczniami oraz p. Dorota Didjurgeit i pani Justyna Kędzierska. Pan Jacek Kruk czuwał przy slajdach, a uczniowie klasy 8a puszczali muzykę.

  Obsada: Maryja- Weronika Kisiel, Józef- Olek Brunkal,

  Anioł 1- Olga Sieruta, Anioł 2- Karolina Lewandowska, Anioł 3- Maja Piskorz, Anioł 4- Klaudia Węgielewska, Anioł 5- Gosia Polewaczyk, Anioł 6- Oliwia Ryś.

  Diabeł 1- Oliwia Głoskowska, Diabeł 2- Ola Zadroga, Diabeł 3- Marysia Kubarewicz, diabeł 4- Dominika Chmielewska, Diabeł 5- Kaja Staniszewska, Diabeł 6 – Oliwier Chorążewicz, Diabeł 7- Kuba Dziewulski,

  Śmierć- Karolina Grzegulska, Król Herod- Kajetan Szczypiński, Kolędnicy- Julia Kunda, Monika Bąkowska, Adrian Boguski, Adam Malon, Bartek Wlazło,

  Mieszkanka Betlejem- Amelia Strusiewicz, Pasterze- Szymon Kubarewicz, Kuba Januszko, Adam Krajewski i Patryk Hałek.

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa Nr 2 im.mjr.H.Dobrzańskiego pseud."Hubal" w Biskupcu ul.Mickiewicza 8
  UL.MICKIEWICZA 8
  11-300 BISKUPIEC
 • 89 7152549

Galeria zdjęć